• Seniausi Biržų atvirukai Biržų krašto muziejaus „Sėla“ kolekcijoje (2): leidėjas Petras Ruseckas

     Seniausi Biržų atvirukai Biržų krašto muziejaus „Sėla“ kolekcijoje (2): leidėjas Petras Ruseckas

   Rodome 13 biržietiškos tematikos atvirukų, papuolusių į muziejaus rinkinius iš Petro Rusecko leistų Lietuvos vaizdų plėšomų albumėlių „Lietuva“. Leidimo laikas – 1922 m. Tokių albumėlių (vadintų serijomis) būta šešių, kiekviename po 12 atvirukų. Įdomu tai, kad beveik visuose albumėliuose yra gana daug biržietiškos tematikos atvirukų (pirmoje serijoje – 3, penktoje – 5, kitose – po 1–2). Tai paskatino pasidomėti P. Rusecko ryšiais su Biržų kraštu. Leidėjas – plačiai žinomas žurnalistas ir rašytojas, Nepriklausomybės kovų dalyvis, įžvalgus politikas ir istorijos žinovas – yra gimęs 1883 m. Rokiškio apskr. Panevėžio rinkimų apygardoje išrinktas į Steigiamąjį Seimą, jis aktyviai rūpinosi Radvilų tvirtovės rūmų Biržuose griuvėsių apsauga, Likėnų kurorto steigimu, palaikė Biržus sprendžiant ginčą su Pasvaliu dėl apskrities statuso, spaudoje pateikdamas išsamią abiejų miestų charakteristiką.
   Vykdydamas Steigiamojo Seimo nario pareigas, Biržuose ir aplinkinėse vietovėse lankėsi gana dažnai: 1920 m. dalyvavo Ustukiuose „Laisvės“ tilto, 1921 m. Biržų siaurojo geležinkelio atidarymo (pabaigus tiesti atkarpą nuo Pasvalio iki Biržų) iškilmėse, sprendė neteisėtą žvalgybos išpuolį prieš N. Radviliškio progimnazijos vedėją Oną Puodžiūnaitę. Aplankydavo ir giminaičius, Naradavos dvare gyvenusius Ruseckus. Lankydamasis Biržuose, Pabiržės, N. Radviliškio apylinkėse fotografavo, o vaizdus su informatyviu tekstu panaudojo atvirukų rinkiniuose.
   Parodoje aptiksite ir P. Rusecko laiškus, apsilankymų Pasvalyje, Naradavoje nuotraukas.
   Žuvo P. Ruseckas 1945 m. Kazachijos lageriuose. 2020 m. Kaune Perkūno al. 11 buvo nugriautas unikalus architekto Aleksandro Gordevičiaus 1928 m. suprojektuotas pastatas, Petro Rusecko ir Marijos Ruseckienės buvusi vila.

Parodos objektai

   
 • Rodomi įrašai nuo 1 iki 12
 • Įrašų skaičius puslapyje:
 • Puslapis: iš: 2
Vidutinis (0 Balsai)
Vidutinis įvertinimas yra 0.0 iš 5.
Dar nėra komentarų. Būti pirmam.